Fenntarthatóság hete a II. Rákóczi Ferenc N.N.NY. Általános Iskolában

A témahét célja a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között, hiszen a szemléletváltásra a legifjabbak, vagyis a gyerekeink a legfogékonyabbak. Fontos, hogy minél hamarabb megismerjék a téma jelentőségét, mert tudniuk kell, hogy kis odafigyeléssel mi is tehetünk a Föld védelméért.A témahét iskolai tanórai keretek között zajlott. Az első közös megmozdulás hétfőn, április 22-én a Föld napján történt. Közös együttmozgásra hívtuk össze a gyerekeket, akik az ötödik osztályos lányok koreográfiájára táncoltak a Föld színeiben. Ezen a napon meteorológiai előadás is színesítette a programsorozatunkat. Takács Lajos meteorológus tartott előadást a klímaváltozásról és a meteorológia tudományáról.A keddi napon a természet védelmére fókuszálva minden osztály három gyönyörű kis virágot ültetett, ezekkel a virágos ládákkal díszítjük majd az udvart ballagáskor. Öröm volt látni a kis szakavatott kezek munkálkodását és büszkeségüket. A gyerekek egyik heti feladata volt színes plakátok készítése, minden osztály egy fenntarthatósági célt kapott témaként. Pénteken környezetünk tisztaságának fontosságára minden gyermek saját osztálytermének nagytakarításával igyekeztünk rávilágítani, mellyel a tisztaság, a rend megbecsülése is célunk volt. A gyerekek nagyon lelkesek voltak, port töröltek, fertőtlenítettek, ablakot pucoltak. Évek óta részt vesz iskolánk a SULIZSÁK programban, mely a megunt használt ruhák leadását teszi lehetővé ezzel is csökkentve az ökológiai lábnyomunkat.Széles skálán igyekeztünk a kitűzött célokat megvalósítani úgy, hogy a diákok jólérezzék magukat és ismereteket szerezzenek a fenntarthatóság fontosságáról és hiánypótló, hasznos tudással gazdagodhattak.

Zeller Andrea, Kovács-Krutzler Adrienn


Aranyos kiskakas

         Idén immár 33. alkalommal került megrendezésre a Magyar Drámapedagógiai Társaság által a Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Fesztivál. A megyei fordulónak a veszprémi Agóra Művelődési Központ adott otthont 2024. április 28 – án.

         Városunk Pereszke és PERSZE csapata ebben az évben egy közös produkciót hozott létre erre az alkalomra. Pósa Lajos „A kiskakas és a török császár” című verses meséjét dolgoztuk fel rendhagyó módon. A darabban óriásbábokat is használtunk, de nem csak ez volt az egyetlen különlegesség. Sikerült segítségül hívnunk a Füredi Istvánné, Vera néni vezette Kacabajka Folkműhelyt, akik élő népzenével tették még izgalmasabbá a mesét!Nagyon izgultunk, hiszen a hét másik, Ajkáról, Alsóörsről, Nemesgörzsönyből, Veszprémből és Nagykanizsáról érkezett csapat mellett a miénk volt a nyitóelőadás lehetősége. Picit megilletődve, de egyre nagyobb játékkeddvel adtuk elő a mesejátékot. Egymás színdarabjainak megnézésére, illetve a technikai szünetekben közös játékra is  volt idő a Pannon Egyetem dráma tanszakos hallgatóinak vezetésével.

         A találkozón három bronz, két ezüst és három arany minősítés született. Nagyon – nagyon örültünk, hogy nekünk is a legszebben csillogó jutott, s ezzel együtt beválogattak minket a május 10 – én Abán megrendezésre kerülő regionális döntőbe! Óriási köszönet minden kollégának, szülőnek, hozzátartozónak, akik segítségükkel, jelenlétükkel hozzájárultak kis csapatunk sikeréhez! S aki kíváncsi színdarabunkra, itt Berhidán is találkozhat majd velünk május 11 – én, a Berenhidai Huszár Péter Napon!


Német Nemzetiségi Nap

 

A Berhidai Német Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében idén április 25.-én került sor a Német Nemzetiségi Napunkra a peremartongyártelepi Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár színháztermében. A helyi általános iskolák német nemzetiségi oktatásban résztvevő tanulói a hagyományokhoz híven az idei évben is kulturális bemutatóval készültek. A Rákóczi iskola első osztályosai az „Es regnet” című dalt énekelték el, stílusosan gumicsizmában és esőkabátban játszották el a tavaszhívogatót. A második és harmadik osztályosok német nemzetiségi táncokat mutattak be. A negyedik évfolyam gyermekei a fiúk és a lányok hírhedt csúfolódásait vitték színpadra. Az ötödik és hatodik osztály egy-egy mai popkultúra dalát adták elő. A Német Nemzetiségi Nap hatással volt a pénteki napra is, ekkor ugyanis egy projektnappal leptük meg diákjainkat. Az alsó évfolyamosaink, valamint az ötödikes gyerekek a kedvenc német szavukat vetették papírra, kreatív alkotómunka segítségével, míg a hatodik, hetedik és nyolcadik évfolyamos tanulóink német nyelvű társasjátékokkal színesítették a napjukat.


A víz világnapja  2024.

"A víznek önmagában nincs színe, a körülötte lévő világ színezi meg, az ég, a környezet tükröződése; a víz sosem csak víz. A víz magával ragadja és felkavarja mindazt, amivel kapcsolatba kerül. A víz humusz, homok, agyag, plankton. A víz annak a fenéknek a színét veszi fel, amelyet elborít. A víz a világot tükrözi. "

(Maja Lunde)


2024. március 18-án került megrendezésre a Diákolimpia mezei futóversenyének körzeti fordulója Pétfürdőn.

Iskolánk tanulói szép számmal vettek részt a megmérettetésen és küzdöttek, futottak nagy lelkesedéssel.

Nagyon szép eredmények születtek! Ezúton is szívből gratulálunk!

IV. korcsoportos fiúcsapatunk első helyezett lett. Tagjai: Kadlicskó Zalán 8.a, Csonnó Bálint 8.a, Cser Simon 8.b, Csercsics Milán 7.o. és Sztankovics Benedek 8.a

IV. korcsoportos lánycsapatunk a második helyet szerezte meg. Kovács Zsanna 8.b, Topor Viktória 8.a, Csillag Lili 8.b, Keresztes-Koronczai Lotti 8.b és Kányai Olívia 8.b voltak a csapat tagjai.

III. korcsoportos fiúcsapatunk bronz érmet szerzett. Tagjai: Fekete Márk 5.o., Papp Máté 5.o., Topor Zoltán 5.o., Koltai Bálint 6.o. és Veldi Máté 6.o.

II. korcsoportban a fiú és lánycsapatunk is 4. helyet szerzett. Résztvevők: Veldi Martin 4.b, Szőczi Noel 4.b, Stecher Martin 4.b, Csonka Péter 3.o, Kovács Panka 5.o, Budai Leila 5.o, Kovács Édua 3.o, Miklós Léna 5.o.

Egyéniben is szép sikert ért el: Tóbiás Anna 7.o, aki 2. helyezett lett, Kadlicskó Zalán 8.a pedig a 3. helyet hozta el.

Veldi Martin 4.b 5. helyezett és Cser Simon 8.b  6. helyezett lett korcsoportjában .

I. korcsoportos fiúcsapatunk először vett részt ilyen megmérettetésen, ahol nagy lelkesedéssel és kitartással teljesítették a versenytávot. A csapat tagjai: Sebesi Krisztián 1.b, Bakos Attila 1.b, Winkler Martin 2.o., Zugor Ádám 2.o. és Jónás Andzseló 2.o.

A IV. korcsoportos fiú és lánycsapatunk és az egyéni versenyben 2. és 3. helyezést elért tanulók képviselik iskolánkat a holnapi napon megrendezésre kerülő megyei fordulóban!

Büszkék vagyunk minden résztvevőre!


Iskolánkban eredményes múlttal rendelkezik a népdaléneklés. Füredi Istvánné Vera néni szakmai-művészeti vezetésével a Gyöngyörgetők népdalénekes “mozgalom” tagjai csoportban, kisegyüttesként, de akár szóló ének kategóriàban is sok évre visszamenőleg nagyon szép eredményeket tudtak elérni helyi, körzeti, megyei, de még országos versenyeken is! A már “kiöregedett” tanulók a közművelődés keretein belül a Kacabajka folkműhelyben tudják folytatni ezt a fajta tevékenységet, és szerencsére többen is rendszeresen jönnek együttmuzsikálni! A hagyományőrzés fontossága mindenki számára ismert, örülünk, hogy a hozzánk járó korosztály számára van lehetőség a magyar népzene, a népdalok átörökítésére, és reméljük, hogy majd ők is tovább adják gyermekeiknek ezt a hatalmas kincset! Idén az Oktatási Hivatal által kiírt, és szervezett országos felmenő rendszerű Tiszán innen, Dunán túl… népdaléneklő verseny Veszprém Vármegyei fordulóján 2024. március 06-án tanulóink a következő eredményeket érték el:

Budai Bianka - Bronz, Peremartoni  Gyöngyörgetők népdalénekes csoport - Ezüst Oklevél

Felkészítő tanáruk: Füredi Istvánné

Gratulálunk az eredményekhez!

Köszönjük a szülők odaadó segítségét a szállításban, a hajfonásban, és külön köszönjük a finom fagylalt meghívást Kalmár Lajosnak!


A leendő elsős tanítónéni bemutatkozása: